Just Animals...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Svakodnevna njega psa

Go down

Svakodnevna njega psa Empty Svakodnevna njega psa

Postaj  MaŁŁa_HeŁŁena ned lis 26, 2008 5:31 pm

Svakodnevni pregled psa

Nastojmo u trenucima koje posvećujemo njezi psa otkriti neke nepravilnosti koje bi mogle upućivati na lošije zdravstveno stanje našeg ljubimca.

Tijelo:
stanimo iza ljubimca te objema rukama obuhvatimo grudni koš. Moramo osjetiti rebra prekrivena tanjim slojem potkožne masti. Važimo ga redovito i to najmanje jednom mjesečno.

Okolica anusa:
zaštitimo se rukavicama, podignimo rep te pregledajmo okolinu anusa. Okolina mora biti čista. Uprljanost može biti naznaka poremećaja probave (proljeva). Potražimo i prisustvo članaka trakavica (poput zrna riže). U nekastrirane ženke pregledajmo i područje oko rodnice. Okolina rodnice mora biti također čista. Zaprljana okolina je znak upale unutarnjih spolnih organa.

Šape:
nokti na šapama moraju biti čvrsti i neoštećeni. Pretražimo međuprsni prostor na prisustvo klasi ili pak drugih nečistoća. Pogledajmo mekuši i nastojmo uočiti ozljede.

Dlaka i koža:
kad razmaknemo dlaku koža mora biti potpuno intaktna, lako pokretna, i umjereno topla, a nikako hladna. Primjetimo li da se ljubimac češe ili pak na koži uočimo znakove poput crvenila, upale, krasti ili vrijedi (čireva) obratimo se odmah veterinaru. Veterinaru se moramo obratiti i kad uočimo kvržicu, oteklinu i slično.

Uši:
redovito pregledajmo uši osobito ušni kanal. Kanal mora biti čist i blijedoružičaste boje. Ne smije biti ispunjen većom količinom sadržaja (cerumena). Nastojmo na vrijeme uočiti znakove svrbeža, tresenja ili pak naginjanja glave.

Oči:
sluznica očiju mora biti sjajna i potpuno čista. Rožnica mora biti bijela. Manja količina iscjetka u očnom kutu je normalna. To svakako nije veća količina tekućeg ili gnojnog sadržaja. Kapci moraju biti potpuno otvoreni. Pas ne smije žmirkati.

Nos:
suprotno od uvriježenog, vlažan i hladan nos nije znak dobrog zdravstvenog stanja. Na nosu ne smiju biti kraste, a iz nosa ne bi smio izlaziti nikakav iscjedak ili krv.

Usna šupljina i zubi:
podignite usnu i pogledajte desni. Desni moraju biti blago ružičaste boje. U bolesnih pasa mijenjaju boju. Blijede desni su znak anemije (slabokrvnosti) dok su plave znak smetnji u krvotoku. Žute desni uvijek prate žuticu (bolesti jetre). Sluznica desni mora biti bez ikakvih povreda ili znakova krvarenja. Nakon pritiska prstom obezbojenje (blijedilo) desni mora nestati za svega nekoliko sekundi. Nakon što otvorite usta pogledajte mu zube. Zubi bi morali biti bijeložućkaste boje bez ikakvih naslaga kamenca. Iz usta se ne bi smio osjetiti nikakav zadah ili neugodan miris.
MaŁŁa_HeŁŁena
MaŁŁa_HeŁŁena
Admin
Admin

Female Broj postova : 56
Age : 29
Lokacija : Karlovac
Registration date : 26.10.2008

[Vrh] Go down

Svakodnevna njega psa Empty Re: Svakodnevna njega psa

Postaj  MaŁŁa_HeŁŁena ned lis 26, 2008 5:32 pm

Svi koji ih imamo znamo, a oni koji ih žele ili su ih tek nabavili moraju naučiti da je održavanje higijene psu potrebno koliko i nama. Osnovnu brigu pas je u stanju voditi sam o sebi, no u jednom dijelu održavanja čistoće morat ćemo mu pomoći i mi.

Većina vlasnika pasa koji žive u stanu ili u kući a ne na dvorištu, nakon svake šetnje peru šapice i njušku svog lajavca. To je dobar način da se spriječi unošenje raznorazne prljavštine u dom, što je posebno važno ako je psu dopušteno spavati po foteljama i krevetu.

Ipak, treba znati da se za ta višekratna dnevna pranja šapa ne treba koristiti nikakav, pa ni pseći šampon ili sapun. Dovoljna je mlaka voda i temeljito ispiranje, posebno područja između prstiju. Ukoliko se pas uneredi (ima proljev i sl.), onda prljava mjesta također treba dobro oprati, a po potrebi u tim slučajevima može se koristiti njegov šampon, nikada naš.

Pravila koliko često treba u cijelosti okupati psa nema, mnogi kažu - što rjeđe, to bolje. Važnije od toga je četkati ga svaki dan, kako bi se uklonila otpala i stara dlaka, a to je posebno važno ako imate dugodlaku pasminu.

Kad se pas kupa, od vode i šampona moraju mu se zaštititi uši stavljanjem smotuljaka vate, te paziti da mu voda ili pjena ne uđu u oči. Oči mu se mogu očistiti komadićima vate namočenim u toplu vodu ili specijalne tekućine, koje se mogu nabaviti u trgovinama za ljubimce. I tada se psu ne čisti unutrašnjost oka, nego samo područje oko i uglovi očiju u kojima se skupljaju krmelji.
Kupanje psa počinje od stražnjeg dijela i lagano napreduje prema vratu i glavi.
No isto tako, nastojte mu ne smočiti rep odmah na početku kupanja, jer će se pas u tom slučaju početi otresati i prskati sve oko sebe. Komadićima vate, nikako štapićima, očisti mu se i unutrašnja strana ušiju, a ako u njima ima dlaka ili ako osjećate neugodan miris iz uha, najbolje je potražiti pomoć veterinara.

Nakon kupke, psa je potrebno dobro istrljati debelim ručnikom, dopustiti mu da se sam istrlja o komad debele tkanine ili nekakav prekrivač, a nakon toga ga treba počešljati i ne dopustiti mu da iziđe iz kuće, posebno ne ako je vani hladno ili vjetrovito.

Psi kod kojih to nije predviđeno standardom nikada se ne šišaju, posebno ne uoči ljeta jer bi jako sunce moglo oštetiti njihovu kožu. Za čišćenje i češljanje dlake postoji različiti češljevi dugih i rijetkih zubaca, četke razne mekoće, škarice i specijalni nožići.
Pasmine kratke glatke dlake njeguju se posebnom rukavicom, koja se može nabaviti u specijaliziranim trgovinama i metalnim četkama. Dugodlake ili oštrodlake pse treba, ukoliko to standardi zahtijevaju, stripati, odnosno skidati im mrtvu dlaku i tako im proljepšati izgled.

Kad se suvišna dlaka, primjerice kod bijelih terijera, uklanja posebnim nožićem - to se zove trimanje. Stripanje i trimanje pasa u pravilu rade za to posebno obučeni stručnjaci, no ukoliko vlasnik ima volje i vremena, te vještine može i sam brzo naučiti.

Ako ih se pravilno njeguje, a posebno ako se pazi na zdravu prehranu, psi u pravilu mogu doživjeti od 12 do 15 godina, iako ima i onih koji za svoju vrstu dožive duboku starost od 16 - 17 pa i više godina, a riječ je u pravilu o pripadnicima pojedinih malih pasmina.

Pas je na svom životnom vrhuncu između treće i pete godine. U tom razdoblju njegovo je tijelo potpuno razvijeno i snažno. Nakon sedme ili osme godine počinje lagano propadanje, odnosno starenje. Tada pas počinje tražiti više mira, više spava, a zimi traži toplije mjesto, po mogućnosti blizu peći ili radijatora.

Starenjem pas gubi sluh, ima problema s vidom i zubima, postaje mrzovoljan i sve manje zainteresiran za igru. Ipak, zdravlje starog psa ovisi prvenstveno o tome kako se o njemu brinulo u mladosti.

Ako se mnogo kretao na otvorenom, bio čist i pravilno hranjen, te redovito kontroliran kod veterinara starjet će bez većih poteškoća. No vaša ljubav i pažnja trebat će mu sve više i to nemojte nikada zaboraviti. Trudite se svom vjernom prijatelju pomoći, da što lakše podnese sve staračke tegobe.
[Vrh] Go down
Korisnički profil Poąalji e-mail
MaŁŁa_HeŁŁena
MaŁŁa_HeŁŁena
Admin
Admin

Female Broj postova : 56
Age : 29
Lokacija : Karlovac
Registration date : 26.10.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.